Komentarze: 2
Pytanie:
Z pieprzyka na moim ciele wyrasta długi włos który bardzo mi przeszkadza. Słyszałam jednak, że nie wolno wyrywać włosów z pieprzyków. Czy to prawda i co to może spowodować?
Odpowiedź:
Rzeczywiście jeszcze do nie dawna utwierdzano się w przekonaniu ze nie należy wyrywać włosów ze znamion i innych przebarwień pigmentacyjnych. W dzisiejszych czasach wiadomo już ze sama likwidacja włoska nie spowoduje zmian nowotworowych ani żadnych innych poważnych chorób. Dermatolodzy i onkolodzy twierdza, że przesąd ten może wynikać z faktu łączenia zdarzeń, na przykładzie pacjentów, w których organizmie rozwijał się nowotwór, a został wykryty akurat po wyrwaniu włoska z pieprzyka. U większości osób jest to zwykły zbieg okoliczności Opinie tę podzielają również światowi specjaliści min z Bostonu.. Pamiętajmy jednak, że jakakolwiek ingerencja pod skórę może spowodować zakażenie, które może doprowadzić do zmian wtórnych w organizmie. Niezwykle ważne jest również zwracanie szczególnej uwagi na zachowanie miejsca po wyrwaniu włosa, tym bardziej że wielkość i kształt wypustki ma tu bardzo duże znaczenie. Ważnym jest aby podczas golenia by nie skaleczyć ani nie zerwać pieprzyka (szczególnie o pomarszczonym kształcie).
Niezwykle istotne jest zabezpieczenie przebarwień pigmentacyjnych przed działaniem słońca i innych promieni UV (np. solarium). Przed dłuższą ekspozycją na słońcu należy zastosować kremy z dużym filtrem ochronnym, zwracając szczególną uwagę na znamiona.
Według wymagań sanitarno- higienicznych salony fryzjerskie dostosowują się do zasad mających na celu standaryzację zabiegów usuwania włosów. Zasady te są jednakowe w przypadku usuwania włosów z pieprzyków innego rodzaju przebarwień pigmentacyjnych.
Reasumując proponuje zwrócenie szczególnej uwagi na miejsce, z którego będzie wyrwany włosek i kontrola zmian na całej skórze.